Jak dbać i czyścić buty do biegania?

Porządne buty treningowe to podstawowa część sportowej garderoby każdej biegaczki. To dzięki nim Twoje stopy otrzymują odpowiednie wsparcie podczas pokonywania krótkich czy długich dystansów, są odpowiednio zabezpieczone przed kontuzjami, mają zapewniony wysoki stopień amortyzacji i wentylacji, a także doskonałą przyczepność na różnych nawierzchniach. Są jednak również narażone na działanie wielu czynników, które mogą powodować ich uszkodzenia, dlatego warto przestrzegać kilku zasad dotyczących ich pielęgnacji, tak by służyły Ci jak najdłużej – sprawdź jakich!

  • Po zakończeniu intensywnego treningu daj swoim butom odpocząć – w tym celu wyjmij z nich wkładki i rozłóż je w miejscu o dobrej cyrkulacji powietrza, tak by mogły się przewietrzyć.

  • Jeśli Twoje buty są mokre nie wkładaj ich od razu do szafki. Wilgoć wywołana przez deszcz czy błoto może sprawić, że w obuwiu rozwiną się pleśnie lub grzyby, dlatego tak ważne jest by dokładnie je osuszyć. Nie rozkładaj ich jednak w tym celu na grzejniku ani na słońcu, gdyż zbyt wysokie temperatury i promienie słoneczne mogą powodować ich deformację, blaknięcie i utratę innych parametrów.

  • Równie szkodliwe działanie ma wilgoć znajdująca się we wnętrzu butów – sól, która wydziela się wraz z potem podczas intensywnego treningu może powodować zniszczenia wkładki czy cholewki. Aby więc buty szybciej wyschły w środku możesz je delikatnie wypchać papierowymi ręcznikami, które wchłoną wilgoć. Po wysuszeniu przetrzyj buty z wierzchu wilgotną ściereczką by zetrzeć wytrącającą się sól.

  • Używaj dezodorantów stworzonych specjalnie do pielęgnacji obuwia – pomogą Ci je odświeżyć i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.

  • Z butów biegowych korzystaj tylko w trakcie joggingu. Jeśli zaczniesz je zakładać podczas innych aktywności fizycznych możesz łatwo uszkodzić ich strukturę – są bowiem zaprojektowane specjalnie do ruchu cyklicznego, a więc dynamiczne, nagłe ruchy w różne strony czy np. kopnięcia piłki mogą powodować ich pęknięcia czy rozciągnięcia.

  • Jeśli Twoje buty nie wymagają porządnego prania czyść je ręcznie. Użyj do tego delikatnej szczoteczki i kilku kropli detergentu – najlepiej delikatnego płynu do prania oraz ciepłej, ale niezbyt gorącej wody. Za pomocą szczoteczki możesz oczyścić także sznurówki i wkładki, które wcześniej powinnaś wyjąć z butów. Na koniec opłucz wszystko delikatnie pod letnią bieżącą wodą i pozostaw do samodzielnego wyschnięcia.

Warto pamiętać o stosowaniu powyższych wskazówek, by uniknąć uszkodzeń, a nawet całkowitych zniszczeń swoich sportowych butów. Tych kilka prostych rad pozwoli Ci więc zachować Twoje buty biegowe w dobrej formie, dzięki czemu posłużą Ci przez długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *