Porada: jak dobrać odpowiedni stanik sportowy?

Odpowiedni stanik sportowy ma za zadanie unieruchomić biust, tak by podczas nawet bardzo intensywnego treningu możliwie jak najbardziej zmniejszyć możliwość wstrząsów i przeciążeń, które nie tylko sprawiają, że uprawianie sportów może być dla kobiet mało komfortowe, ale również doprowadzają do zmniejszenia elastyczności i jędrności piersi. Sportowe biustonosze są więc specjalnie zaprojektowane w taki sposób, żeby zapewnić stabilizację piersiom, modelować je i nadawać im właściwy kształt oraz absorbować wilgoć ze skóry i chronić ją przed przegrzaniem czy otarciami. Do wyboru mamy kilka rodzajów tego treningowego elementu garderoby:

  • Biustonosze kompresyjne – przeznaczone dla kobiet z niewielkim biustem (miseczki A-B). Ich zadaniem jest dociśnięcie razem obu piersi do klatki piersiowej i w ten sposób ich unieruchomienie.
  • Biustonosze z oddzielnymi miseczkami – dedykowane dla kobiet o większym rozmiarze biustów. Te staniki oddzielają piersi i każdą z nich przyciskają osobno do klatki piersiowej, dlatego pozwalają na bardziej naturalne ułożenie biustu.
  • Biustonosze z oddzielnymi miseczkami i regulacją – również przeznaczone dla kobiet o dużym biuście – ich działanie jest takie samo jak biustonoszy z oddzielnymi miseczkami, jednak dodatkowo dzięki regulowanej taśmie pod biustem można go jeszcze lepiej dopasować do swoich potrzeb.

Po wybraniu odpowiedniego rodzaju stanika warto go przymierzyć i zwrócić uwagę na kilka elementów:

  • Miseczki – powinny się w nich mieścić całe piersi, nie powinny wychodzić spoza niej.
  • Pas – staniki sportowe są z założenia ciaśniejsze niż zwykłe, jednak taśma nie powinna być zbyt ciasna, a cały stanik nie powinien się przesuwać podczas podnoszenia rąk do góry.
  • Ramiączka – odpowiednio wyregulowane będą podtrzymywać piersi na właściwym poziomie – nie powinny uciskać skóry ramion, ale też powinny unosić się maksymalnie na dwa centymetry.
  • Szwy – niektóre staniki sportowe są bezszwowe, w tych modelach, które posiadają szwy powinny być one miękkie i gładkie, tak by nie podrażniać skóry podczas ruchu.
  • Fiszbiny – nie wszystkie staniki je posiadają, jeśli jednak wybrany przez Ciebie stanik je ma zwróć uwagę, by otaczały całą pierś, a nie zachodziły na nią ani nie wychodziły poza linię pach oraz nie wbijały się w skórę.

Dzięki tym kilku wskazówkom dobierzesz najodpowiedniejszy stanik sportowy dla swojego biustu, dzięki czemu zdecydowanie zwiększy się odczuwany przez Ciebie komfort podczas nawet bardzo intensywnych ćwiczeń!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *